Eskişehir&Evler Ana Sayfa
ESKİŞEHİR & EVLER
 
GENEL

ALIŞVERİŞ
ÇİĞ BÖĞREK
COĞRAFYA
EKONOMİ
ES-ES
FAYTON
FESTİVAL
GEZİ
HARİTA
KALABAK SUYU
LÜLETAŞI
PORSUK
REHBER
RESİMLER
SAĞLIK
TARİHÇE
TURİZM
ULAŞIM
ÜNİVERSİTE
YAZILIKAYA
 
EVLER VE YAPI

SATILIK EVLER
YATIRIM İMKANI
HASBAHÇE EVLERİ
EMLAK İLANLARI
ODUNPAZARI EVLERİ
ÖĞRENCİ EVİ
İNŞAAT
MÜTEAHHİT
 
SİTE

HAKKINDA
İLETİŞİM
BAĞLANTILAR
SİTE HARİTASI
GİZLİLİK POLİTİKASI
TASARIM
GERİ BESLEME
 
COPYRIGHT

2009-2019 OMC DESIGN STUDIOS / ITALY.
 
REKLAM

 
Çobanlı İnşaat
 
Bahçe Fidan
 
Kilit Taşı Yapı Malzemeleri
 
Türk Lirası
 
Tamiyi Haber
 
Renk Logo
 
OMC Tasarım
 
Sizde reklam vermek isterseniz omcdesign@gmail.com adresine mail atınız, yıllık bedel 200 liradır.
 
 
 

Eskişehir Odunpazarı Evleri

Osmanlı Evleri günümüzde de güzelliklerini koruyorlar


Eskişehir Odunpazarı Evleri (Odun Pazarı Evleri olarak da geçebilir), şehrin kültürel yapısının temel yapıştaşlarından biridir, son dönemde restore edilen binalar şimdi harika bir görüntü sergilemektedirler. Şehrin yüksek bir bölgesinde Bademlik tarafında yer alırlar, bu evler aynı zamanda Eskişehir'in ilk Osmanlı yerleşimini de simgelemektedirler. Eskişehir'de gezilecek en güzel yerlerden biridir, Odunpazarı Evleri, Eskişehir'de gezilecek diğer yerler için tıklayın.


Böyle güzel Çıkmaz Sokak Yok; Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evlerine Genel Bakış

Eskişehir'in Odunpazarı semti kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Osmanlı sivil mimari örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir. Odunpazarında dinsel ve sosyal amaçlı yapılar, kamu yapıları ve ticari yapılar bulunmaktadır.

Banner

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525'de bir külliye halinde yapılmıştır. Akoğlan Camii, Müftü Camii, Tiryakizade Hasan Paşa Camii, Sivrioğlu Camii, Şeyh Şehabettin Türbesi, dini yapıların en önemlileridir. Kamu yapılarının başında Birinci Ulusal Mimarlık Dönemi üslup ve yapısal özellikleri taşıyan Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi (eski Askerlik Şubesi) ve Mal Hatun İlkokulu gelmektedir. Odunpazarı Semti, "Odunpazarı Tarihi ve Kentsel Sit Alanı" olarak tescil edilerek korunmaya alınmıştır.Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır.


Odunpazarı Evlerinden sokak manzarası

İlk tip konutların girişleri sokaktan, bahçeleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam üst katta sürmektedir. Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

Banner

Odalarda, genelde pencerelerin önünde oturma sedirleri vardır. En az bir duvar, ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini veren dolaplardan oluşmaktadır. Ayrıca, duvarlarda günlük kullanım eşyaları için raf ve nişler vardır. Katlar arasındaki hareketliliği sağlayan sofa, aynı zamanda konutların en büyük mekanıdır. Misafirlerin ağırlanması için, selamlık denilen bir mekan bulunur. Konutlar harem ve selamlık kısımları ile çift bir evi andırmaktadır.

Geniş saçakları, kapıları, pencereleri, konsolları, tavanları, dolapları ve diğer ahşap işlerinde büyük bir ustalık ve zevk örneği gösteren konutlarda, kalem işçiliği ve oyma sanatının en güzel örnekleri görülebilir. Konutlarda yapı malzemeleri olarak ahşap, kerpiç ve moloz taş kullanılmıştır. Çatı örtüsü genelde oluklu kiremittir.


Restore edilen Odunpazarı Evleri

Yenileme Çalışmaları

2006 yılında başlatılan odunpazarı evleri restorasyon çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar 110 ev 10 sokakta gerçekleştirlen tarihi odunpazarı evlerini restorasyon çalışmaları odunpazarını adeta müsbet anlamda tanınmayacak hale getirmiş durumda. Bir zamanlar içki içenlerin bali çekenlerin mekanı olan odunpazarında şu an büyük hareketlilke yaşanıyor. Önceden evlerini terkedip ayrılanlar tekrar yeniden odunpazarına dönmeye başlamış durumda. Birçok konak ve ev işletmeye açılırken dışardan yoğun oranda turst de gelmeye başladı. Odunpazarı Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İsa Akgül yürütülen resterasyon çalışmaları ve evlerin turizme katkısıyla ilgili gazetemize açıklamada bulundu.

Banner

Odunpazarı'nın Eskişehir'in cazibe merkezi olmaya başladı ve çalışmalar hızlı bir şeklide devam ediyor tarihi konaklar ve evler hızla restore ediliyor. Ev hanımları kendi evlerini işletmeye açmış gerçekten evinin hanımı durumuna gelmişler. Geçmiş zamanlara gitmek isteyenleri odunpazrındaki 'zaman tüneli'ne çağırıyoruz. Odunpazarı'nın cazibe merkezi olmaya başlaması ile bir çok sivil toplum kuruluşunun buralara yerleşti.

Özetle Odun Pazarı


Cam Sanatları Müzesi de Odunpazarı'nda yer alıyor.

Odunpazarı Evleri, Eskişehir'in ilk yerleşim yerini oluşturan Odunpazarı semtindeki Osmanlı Dönemi'nden kalma tarihi evlerdir. Safranbolu, Beypazarı, Göynük gibi yerlerdeki mimari özellik ve motifleri taşırlar.Eskişehir'in Odunpazarı semti kentin güney kesimindeki tepelerin üzerine kurulmuştur. Bademlik denilen bölgeye uzanır. Bir rivayete göre Eskişehir'e yerleşmeyi düşünen ilk halk Odunpazarı ve şimdiki Porsuk Çayı'nın olduğu bölgeye birer koyun ciğeri asarlar. Hangisi çok dayanırsa orayı yerleşim bölgesi seçeceklerdir. Odunpazarı'na asılan ciğer daha geç bozulur ve ilk yerleşim burada oluşur.

Banner

Osmanlı örneklerini koruyan kent, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli bitişik düzenli, cumbalı evleri ile örf, adet ve geleneklerini koruyarak bir bütün olarak günümüze kadar gelmiştir.Odunpazarı konutları genelde iki tip olarak yapılanmıştır. İlk tip konutların girişleri sokaktan, bahçeleri arkadadır. İkinci tip konutlar ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde olacak şekilde; 1, 2, veya 3 katlı olarak yapılmışlardır. Konutlar genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Çok katlı konutlarda zemin kat, mutfak, depo gibi servis hizmetlerine ayrılmış olup, yaşam üst katta sürmektedir. Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir. Cam Sanatları Müzesi de Odunpazarı'nda yer alıyor. Eskişehir'deki diğer müzeler için buraya tıklayın.


Şehre Renk katan Odun Pazarı Evleri

Hasbahçe Evleri

Odunpazarı evlerinin güzelliği ve sadeliğinden esinlenererek Çobanlı İnşaat tarafından yapılmış olan evler, Eskişehir Batıkent'te yer almaktadırlar. Detaylı bilgiyi Eskişehir Evler sayfasından bulabilirsiniz.

 

Eskişehir Bodrum
^Eskişehir Haritası
Eskişehir Gezi Rehberi
^Eskişehir Gezi Rehberi
Eskişehir Evler
^Hasbahçe Evleri
Eskişehir Spor
^ES-ES 1965
Eskişehir Üniversitesi
^Eskişehir Üniversitesi
Alisveris Merkezi
^Alışveriş Diyarları
Eskişehir İnşaat
^Eskişehir'de İnşaat
Eskişehir Yazılıkaya
^Yazılıkaya
Ulaşım
^Ulaşım ve Taksi
Lületaşı
^Beyazaltın Lületaşı
Çiğböğrek
^Çiğböğrek
Kentpark
^Kentpark
Kitaplar
^Kitaplar
Fayton
^Fayton
Kalabak Su
^Kalabak
Eskisehir Tramvay
^Tramvay
Yunusemre
^Yunusemre
Nasrettin Hoca
^Nasrettin Hoca
Nasrettin Hoca
^Eskişehir Termal
^. Sayfa başına dönmek için tıklayın.     |     Eskişehir & Evler Ana Sayfa | İletişim | Site Haritası | Bağlantılar | Gizlilik Politikası | Geri Besleme | EskisehirEvler.com 2009-2019 OMC..